بافت تاریخی یزد امروز نیاز مند نگاه جهانی است

تاریخ: ۱۲:۵۴ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۰کدخبر: ۱۳۹۶۰۴۲۰۰۰۰۹۵۴
  •  
        
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع د ستی و گردشگری استان یزد:
بافت تاریخی یزد امروز نیازمند نگاه جهانی است
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد با اشاره به ثبت جهانی بافت تاریخی یزد طی دو سه روز اخیر گفت: بافت تاریخی امروز نیازمند یک نگاه جهانی است.
 

به گزارش خبرگزاری فارس از یزد، فاطمه دانش یزدی پیش از ظهر امروز در نشستی خبری با اشاره به اینکه بافت تاریخی یزد بعد از چند سال کار و تلاش شبانه‌روزی برای جمع‌آوری پرونده به نتیجه رسید، اظهار داشت: بافت تاریخی با اکثریت آرا در جلسه یونسکو ثبت جهانی شد و این اتفاقی بسیار بزرگ برای کشور و استان یزد است.
وی با بیان اینکه استان یزد گامی مهم به سمت توسعه گردشگری برداشته است، افزود: امروز بافت تاریخی یزد به عنوان یک بافت جهانی نیازمند نگاه جهانی است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد تصریح کرد: به طور قطع در کنار افرادی که بی‌چشمداشت و با علاقه کار جمع‌آوری پرونده بافت تاریخی و تکمیل آن برای ارسال به یونسکو را انجام دادند، رسانه‌ها نیز نقش بسیار مهم و ارزنده‌ای ایفا کردند.
دانش یزدی عنوان کرد: با همراهی رسانه‌ها شاهد یک اتفاق مبارک در بافت تاریخی یزد هستیم و امیدواریم این همراهی همچنان تداوم پیدا کند.
وی در پاسخ به سئوال خبرنگاری در مورد حضور اتباع خارجی در بافت تاریخی یزد خاطرنشان کرد: بافت تاریخی یزد نیازمند ساماندهی است و به طور قطع در این موضوع بسیار مهم هیچکس به اندازه مردم نمی‌تواند سهیم باشد.
دانش یزدی تاکید کرد: بر اساس پلان مدیریت بافت تاریخی که در پرونده ثبت جهانی به آن اشاره شده است، بعد از ثبت جهانی بافت تاریخی همه دستگاه‌ها، مسئولان، رسانه‌ها و مردم باید برای ساماندهی بافت تاریخی در کنار هم قرار گیرند.
وی تصریح کرد: اگر به نقطه‌ای برسیم که مردم خودشان پای کار بیایند و برای ساماندهی بافت تاریخی دل بسوزانند، ارزش بافت تاریخی یزد نسبت به بافت جدید صد چندان خواهد شد.
به گزارش فارس، در هفته جاری 200 هکتار از مجموع 700 هکتار بافت تاریخی یزد که مربوط به دوره ایلخانی است، در یونسکو ثبت جهانی شد.
انتهای پیام/3404

/ 0 نظر / 62 بازدید