گزیده اخبار یزد 18 – 24 اردیبهشت 1395

 

گزیده اخبار یزد 18 – 24 اردیبهشت 1395

*

برگزاری نخستین همایش ملی معماری فضاهای دانشگاهی در یزد

یزد - ایرنا - همایش ملی معماری فضاهای دانشگاهی با حضور صاحبنظران معماری و شهرسازی ، مسئولان دانشگاه‌ها، مراکز پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری سراسر کشور در دانشگاه یزد که از روز گذشته آغاز شده امروز پنجشنبه نیز ادامه یافت.

16:39 - 1395/02/23

*

 1395/02/22 ساعت: 09:19 گروه: اقتصادی

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد:

ظرفیت گردشگری یزد در ایجاد اشتغال استفاده شود / ایجاد ۱۱ مرکز مشاوره شغلی و کارآفرینی در یزد

*

1395/02/22 ساعت: 19:34 گروه: اقتصادی

ادعای عجیب رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان یزد:

سیستم بانکی موجب اعتبار دلالان است!

*

کشف 60 قطعه مرغ مینا از داخل اتوبوسی در یزد

یزد - ایرنا - معاون اجتماعی فرمانده انتظامی استان یزد گفت: ماموران انتظامی در بازرسی از یک دستگاه اتوبوس اسکانیا 60 قطعه پرنده زیبا، تزئینی و کمیاب از نوع مرغ مینا را کشف کردند.

10:39 - 1395/02/21

*

 1395/02/21 ساعت: 09:10 گروه: اقتصادی

رییس سازمان مدیریت و برنامه‎‎ریزی استان یزد:

وجود 260 طرح نیمه تمام 80 درصدی در یزد

*

1395/02/20 ساعت: 13:22 گروه: میراث و گردشگری

محوطه‌ای در آستانه تبدیل به پسته‌زار:محوطه‌ای در آستانه تبدیل به پسته‌زار

چند قدم تا نابودی کهن‌ترین دخمه یزد باقی است/ روزگار فراموشی دیلم

*

کشف یک میلیارد و 800 میلیون ریال کالای قاچاق در یزد

یزد- ایرنا - معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان یزد گفت: ماموران انتظامی در بازرسی از یک دستگاه تریلی بنز یک محموله کالای قاچاق به ارزش یک میلیارد و 800 میلیون ریال کشف کردند.

13:51 - 1395/02/20

*

مدیرکل امور اقتصادی استان یزد:

73 فرصت جدید سرمایه‌گذاری در استان یزد شناسایی شد

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان یزد گفت: سال گذشته 73 فرصت جدید سرمایه‌گذاری با همکاری دستگاه‌های اجرایی و شرکت‌های مشاور در این استان شناسایی شد.

*

منتشر شده در مورخ: 1395/02/20 ساعت: 10:50 گروه: ورزشی

درباره آخرین بازوبند پهلوانی کشور:

رونمایی ازآخرین بازوبند پهلوانی در یزد/پهلوان کوچک یزدی آخرین پهلوانی که در کشور بازوبند پهلوانی بدست کرد (1)

*

عضویت 9 هزار و 800 نفر در تعاونی های شهرستان مهریز

یزد - ایرنا - رییس اداره تعاون ، کار و رفاه اجتماعی مهریز از عضویت 9 هزار و 800 نفر در تعاونی های این شهرستان خبر داد .

8:11 - 1395/02/19

*

خشکسالی گلوی محیط زیست یزد را می فشارد/ حال طبیعت استان خوب نیست

یزد - ایرنا - مشکل ارتزاق پنج هزار خانوار روستایی از منابع طبیعی ؛ کاهش صادرات گیاهان دارویی ، از بین رفتن زیستگاهها و حیات وحش از چالشهای اساسی پیش روی استان یزد بواسطه مهمان ناخوانده خشکسالی است که سالها با این پدیده دست و پنجه نرم می کند.

10:11 - 1395/02/18

*

شاخص کل بورس یزد کاهش یافت

یزد - ایرنا - بر اساس آمار سامانه معاملات بورس یزد در پایان معاملات هفته منتهی به 15 اردیبهشت ماه 1395، شاخص کل با 371 واحد کاهش نسبت به هفته قبل به رقم 78 هزارو 33 واحد رسید.

10:51 - 1395/02/19

*

فرماندار بافق: تکمیل بزرگراه یزد - بافق اولویت برنامه امسال است

یزد - ایرنا - فرماندار بافق گفت: یکی از اولویت های برنامه سال 95 این شهرستان تکمیل و راه اندازی بزرگراه یزد- بافق است.

10:5 - 1395/02/18

(1) تاریخ انتشار: ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۰

رونمایی ازآخرین بازوبند پهلوانی در یزد/پهلوان کوچک یزدی آخرین پهلوانی که در کشور بازوبند پهلوانی بدست کرد

به گزارش تابناک یزد،این بازوبند پهلوانی که در دستان پهلوان کوچک یزدی بوده است هم اکنون در دست یکی از نوادگان اوست.

علیرضا آیت اللهی

 پهلوان یزدی کوچک ( درکتاب تاریخ یزد بنام آتشکده یزدان ، صفحه 388 ، به رسم آن زمانه محمد عبدل معرفی شده ) که خود بزرگ بود و تنها به منظور تشخیص با پهلوان پیشکسوت و استاد و بزرگتر از خودش به پهلوان یزدی کوچک شهرت یافته است از مفاخر یزد است که بی توجهٌی به جایگاه وی هم به معنی بی توجٌهی به جایگاه ورزش و هم به معنی بی توجٌهی به جایگاه یزد در ورزش ایران و جهان محسوب می شود ؛ و به هیچ وجه زیبنده مسؤولان فرهنگی و ورزشی یزد نمی نماید ؛ و چنین بی توجهی هائی را خود در تابستان 1342 به عنوان خبرنگار کیهان ورزشی و نهایتا" خبرنگار ورزشی روزنامه کیهان شاهد بوده ام که مطالبی در باره پهلوانان یزد تهیه کردم ؛ امٌا سرپرست روزنامه در یزد در ارسال و چاپ و انتشار آن مسامحه کرد و اهمال ورزید .

به این منظور با فرزندشان ، که ایشان نیز نزد مردم یزد فقط به عنوان « پهلوان » خوانده می شدند ، مصاحبه ای در ییلاق طزرجان انجام داده بودم . پهلوان اخیر الذکر ، که از بزرگان یزد محسوب می شدند ، تابستانها به ییلاق طزرجان می رفتند و از جمله ساعات زیادی را در محلٌ چنار طزرجان یا در حاشیه رودخانه ی آن محل بین ورزشدوستان و طرفداران خود به مجالست و مصاحبت می نشستند ؛ و من موقع مردمی بودن ایشان را مغتنم شمرده به مصاحبه ای کوتاه با ایشان نشستم که متاسفانه به موقع خود منتشر نشد ؛ امٌا برخی از قسمت های آن را به یاد میآورم؛ از جمله در پاسخ به اینکه چرا در یزد در دوران حکومت قاجاریان کشتیگیران قویِ متعدد داشته ایم و حال نداریم ؟ فرمودند :

- پهلوانان یزدی در آن زمانها زبر و زرنگ ( با غیرت ، مقاوم و سریع ) و فند بلد ( فنٌی ) بوده اند که حالا همه این فنٌ ها را یادگرفته اند و علیه خودمان بکار می برند . شش فن ٌ هست که فقط مال یزدیها بوده است . زور برخی از غیر یزدیها هم بیشتر است که آنهم مربوط به بدغذائی ورزشکاران یزدی و امساک در مصرف گوشت و روغن ( حیوانی ) می شود ؛ که اینهم خودش به کسادی بازار بر میگردد ! . بچه های ما ایلیاتی نیستند که خودشان تهیه کننده گوشت و روغن بوده باشند و... تغذیه در شهر یزد خوب نیست و اتفاقا" در کشتی اگر به جوانان تفت و چند جای دیگر بیشتر توجٌه شود حالا هم قهرمانی دور از دسترس یزدیها نیست .

ووقتی اظهار نظرکردم که به نظر می رسد عصا به دست گرفتن برای شما هنوز زود باشد با وقار و طمئنینه همیشگیشان گفتند :

- بدون عصا هم میتوانم راه بروم ؛ امٌا کمی زانویم درد میگیرد . حالا تشک کشتی به یزد آورده اند و هست ؛ ما یک عمر روی زمین لخت کشتی گرفتیم ؛ کسرمان می کرد که حالا بخواهیم حتما" روی قالیچه و قالی و خرسک کشتی بگیریم . جوانهای امروز قدر آنچه راکه دارند نمی دانند و بیشترشان به دنبال بازی کردن هستند . با بازی کردن به کجا میرسند ؟ یک باد که به دماغشان میخورد سرما می خورند و بستری می شوند ...

خدا رحمتشان کند مردی مؤمن ، معتقد ، معتمد و متعهد به مردم و کمک به مردم و فتوٌت و جوانمردیی واقعی بودند ؛ صلابتی داشتند و باوقار و طمئنینه خاصٌ خود . به ندرت شوخی می کردند ، می خندیدند و حتی لبخند می زدند .

ببخشید که خاطره است و « الانسان جائز الخطا

/ 0 نظر / 54 بازدید