گزیده اخبار یزد 15 - 20 اسفند 1394

 

 منتشر شده در مورخ: 1394/12/20 ساعت: 07:11 گروه: اقتصادی

رئیس اتحادیه فرش دستبافت استان یزد:

سالانه ۶۰۰۰ تخته فرش دستبافت در یزد تولید می‌شود

رئیس اتحادیه فرش دست‌بافت استان یزد با اشاره به اینکه‌‌سالانه ۶۰۰۰ تخته فرش دستبافت در یزد تولید می‌شود، گفت: اصلی‌ترین مشکل قالی‌بافان بیمه‌قالی‌بافان است.

به گزارش یزدی نیوزمسعود استقامت در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در یزد با اشاره به اینکه فرش دست‌بافت ایرانی از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است، اظهار داشت: سالانه تعداد شش هزار تخته  فرش دست بافت در استان یزد تولید می‌شود.

وی جایگاه فرش دستباف یزد را خوب ارزیابی کرد و گفت: این میزان فرش دستبافت معادل چهار هزار متر مربع است که میزان قابل توجهی به حساب می‌آید.

رئیس اتحادیه فرش دست بافت استان یزد با اشاره به فعالیت سخت قالی‌بافان،‌خاطرنشان کرد:  در حال حاضر در استان یزد بین چهار تا پنج هزار بافنده فرش دستباف داریم.

استقامت ادامه داد: از این تعداد قالیباف استان، بین یک هزار و 500 تا دو هزار نفر در شهرستان یزد مشغول به کار و مابقی در 9 شهرستان دیگر استان قالی‌بافی می‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه قالی‌بافی از جمله مشاغل سخت در جامعه است، ‌تصریح کرد: در حال حاضر اصلی‌ترین مشکل قالی‌بافان در استان بیمه‌قالی‌‌بافی است.

انتهای پیام/

قالی یزد ، فرش دستبافت ، بیمه قالیبافان ، اخبار یزد

*

منتشر شده در مورخ: 1394/12/18 ساعت: 10:02

ویژه سفر:

وعده 532 میلیارد تومانی روحانی به یزدی‌ها

رییس جمهوری در جریان سفر استانی روز گذشته خود به شهر یزد اعلام کرد که پیگیری طرح‌های راهی و راه‌آهنی کلنگ‌زنی شده در طول سال‌های گذشته در این استان یکی از اصلی‌ترین اهداف دولت خواهد بود و تلاش خواهد شد بخش قابل توجهی از آنها تا سال 1396 به بهره‌برداری نهایی برسند.

به گزارش یزدی نیوزبراساس صحبت‌های رییس جمهوری دولت تنها برای حوزه حمل‌ونقل 532 میلیارد تومان منابع اعتباری خاص به استان یزد اختصاص می‌دهد تا بتوان بخشی از طرح‌ها و برنامه‌های نیمه‌تمام در این استان را در آینده نزدیک و احتمالا تا پایان عمر دولت یازدهم به پایان رساند.

استان یزد که از سال‌ها پیش به شبکه ریلی کشور متصل بوده و با توجه به کیفیت خدمات ارائه شده در این استان راه‌آهن یکی از اصلی‌ترین انتخاب‌های مسافران به حساب می‌آید، در طول سال‌های گذشته چند طرح توسعه‌محور در این حوزه را کلید زده است.

در کنار برنامه‌هایی مانند دو خطه سازی محورهای بافق – یزد، یزد – میبد – بادرود و اردکان – چادرملو که بحث دو خطه سازی‌شان از مدت‌ها پیش با هدف افزایش ظرفیت خطوط آغاز شده و پیگیری می‌شود، یکی از اصلی‌ترین طرح‌های راه‌آهنی مربوط به این استان به محور یزد – اقلید باز می‌گردد.

این مسیر که 264 کیلومتر طول دارد از سوی شرکت ساخت و توسعه بناهای کشور در دست اجراست و طبق آخرین خبرهای اعلام شده پیشرفتی بیش از 60 درصدی را به ثبت رسانده، هرچند زمان دقیق افتتاح این پروژه هنوز مشخص نشده اما طبق وعده‌های ابتدایی پایان سال 1395 زمان افتتاح این مسیر طولانی اعلام شده است.

براساس اطلاعات ارائه شده از سوی شرکت ساخت با افتتاح این راه‌آهن قطارهای مسافرتی با سرعت 160 کیلومتر در ساعت اجازه عبور از آن را خواهند داشت و این محور شامل 11 ایستگاه می‌شود که از شهرهای یزد، مهریز، ابرکوه و اقلید عبور می‌کند.

در کنار این پروژه ریلی مهم براساس اعلام اداره کل راه و شهرسازی استان یزد طرح‌هایی مانند ساخت باند دوم راه یزد به طبس، بزرگراه یزد به بافق، تفت به ابرکوه و راه اصلی زرند به بافق نیز از جمله طرح هایی هستند که برای تکمیل آنها حدود چهار میلیارد و نیم اعتبار نیاز خواهد بود.

با توجه به وعده‌های ارائه شده از سوی روحانی به نظر می‌رسد دولت برای بهبود اوضاع زیرساخت‌های این استان تاریخی برنامه‌های ویژه‌ای دارد و احتمالا کار در طول ماه‌های آینده برای کارگاه‌های عمرانی فعال در این استان با سرعت بیشتری پیگیری خواهد شد.

ایسنا

راه آهن ، اعتبار خاص ، زیرساخت ها ، اخبار یزد

تیخنا : قابل توجٌه است که سایت منبع خبر ما ، یعنی یزدی نیوز ، در ابتدای خبر قید کرده است : ویژه سفر !

که گفته اند :

« هزار وعده خوبان یکی وفا نکند »

و اگر تصورتان خلاف این است :

« ببینیم و تعریف کنیم »

البتٌه راه آهن غالبا" پروژه ملٌی محسوب می شود و نه استانی ...

*

وزیر بهداشت:

یزد جزو استان های برتر در حوزه درمان است

 قاضی زاده هاشمی

 دوشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۴:۵۱

یزد - وزیر بهداشت از یزد به عنوان یکی از استان های نمونه کشور در حوزه در مان به لحاظ پزشک و تخت بیمارستانی نام برد.

به گزارش خبرنگار مهر، سید حسن قاضی‌زاده هاشمی ظهر دوشنبه در آیین رونمایی از سامانه یکپارچه بهداشت (سیب) گفت: این طرح تنها نمونه ای کوچک از اقدامات دولت تدبیر و امید است که امیدواریم در سایر نقاط کشور نیز اجرا شود.

قاضی زاده هاشمی بیشترین تمرکز وزرات بهداشت را در زمینه پیشگیری به منظور جلوگیری از تلفات جانی و مالی دانست و اظهار کرد: این در حالیست که برخی می گویند که در این حوزه کاری انجام نشده است که این ادعا یک حرف سیاسی و آلوده به جهل است.

وی از یزد به عنوان یکی از استان های نمونه کشور به لحاظ پزشک و تخت بیمارستانی نام برد و افزود: حاکمیت عقلانیت و تدبیر منجر به از بین رفتن منیت های و خودخواهی می شود و در نهایت مردم می توانند از خدمات بیشتر و بهتری بهرمند شوند.

وزیر بهداشت جمهوریت را میراث امام خمینی (ره) دانست و اظهار کرد: رسیدن به جمهوریت نیازمند هزینه ها بسیار است همانگونه که پیش از این نیز هزینه های بسیاری در این خصوص داده ایم.

قاضی زاده هاشمی اجرای برجام دوم را مهم تر از برجام اول دانست و گفت: همواره وحدت عامل پیروزی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بوده است.

استان برتر در درمان ، سیب ، پزشک و تخت بیمارستانی ، حاکمیت عقل ، برجام دوم ، جمهوریت ، اخبار یزد

*

مولاوردی تاکید کرد:

لزوم تهیه اطلسی از آسیب‌های اجتماعی در کشور

 دوشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۴ - ۲۳:۵۸

یزدـ معاون امور بانوان و خانواده رئیس جمهور بر لزوم تهیه اطلسی از آسیب‌های اجتماعی در کشور تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، شهیندخت مولاوردی، امشب در کارگروه ویژه زنان استان یزد اظهار داشت: در حوزه زنان اقدام به تشکیل اتاق فکر شده و اکنون ۱۴ اتاق فکر با ۱۴ موضوع مختلف تشکیل شده و مسائل زنان را در حوزه های مختلف رصد و پیگیری می کنند.

وی عنوان کرد: باید در حوزه زنان پس از رصد و شناسایی مشکلات، مشکلاتی که نیازمند توجه و اقدام سریع هستند، بیشتر مورد توجه قرار گیرند.

مولاوردی تاکید کرد: لازم است ظرفیت‌های دستگاه‌ها شناسایی شود و در زمینه رفع مشکلات حوزه بانوان از ظرفیت آنها استفاده شود.

وی خاطرنشان کرد: دغدغه های حوزه زنان، ‌مسئولیت‌هایی در این زمینه به وجود می‌آورد که باید نسبت به آنها واکنش نشان داده شود و هر قشر و گروه و دستگاه و اداره ای باید در راستای اجرای این مسئولیت‌ها قدم بردارد.

مدیرکل دفتر بانوان و خانواده استانداری یزد نیز در این جلسه با ارائه گزارشی از عملکرد استان  در حوزه بانوان تاکید کرد: از تو انمندی‌های زنان در حوزه های مختلف به ویژه در برگزاری جشن‌ها و مراسم‌ها استفاده شده است.

فخرالسادات خامسی هامانه بیان کرد: طرح اجرای پویش رسانه ای خانواده نیز در استان یزد اجرایی شده و شاهد مشارکت خوبی در این زمینه بوده ایم.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد نیز در این مراسم با اشاره به آسیبهای بهداشت و درمان در حوزه زنان اظهار داشت: اضطراب و افسردگی و اعتیاد در جمعیت بانوان افزایش یافته ضمن اینکه شیوع دیابت و سرطان‌ها نیز زنان استان یزد را در معرض خطر قرار داده است.

محمدحسن لطفی عنوان کرد: شایع ترین بیماری‌های حوزه زنان استان یزد، سرطان سینه و خون همچنین پوکی استخوان است که باید در راستای آموزش و پیشگیری اقدامات قابل توجهی انجام شود.

اشتغال زنان ، بیماریهای رایج زنان ، اعتیاد زنان

*

منتشر شده در مورخ: 1394/12/18 ساعت: 08:39 گروه: سیاسی یزدی نیوز

روایت جالب از حاشیه های سفر روحانی به یزد:

سانسور شعارهای مردم یزد هنگام پخش مراسم از رادیو و تلویزیون/توقیف یک روزنامه در محل برگزاری مراسم/تاثیر صحبتهای دیروز روحانی در مورد ممنوع التصویری

همزمان با حضور رئیس جمهور در فرودگاه یزد در طول مسیر حرکت کاروان امید و تدبیر تا محل برگزاری مراسم، حاشیه های جالبی رقم خورد که در این گزارش خواهید خواند.

به گزارش یزدی نیوزرییس جمهور پس از ورود به استان یزد در مسیر حرکت کاروان خود به سمت محل سخنرانی خود در میدان امیرچخماق شود با استقبال با شکوه مردم مواجه شد.

حضور رئیس جمهور در استان یزد از حواشی زیادی برخوردار بود که در این گزارش به برخی از آنها می پردازیم:

در مراسم استقبال از رئیس جمهور که در فرودگاه یزد برگزار شد صرفاً خبرنگاران و رسانه های محلی حضور داشتند و خبری از خبرنگاران تهرانی نبود.

کاروان تدبیر و امید بعد از عبور از میدان صنعت (میدان ورودی از فرودگاه یزد) با بنری مواجه شدند که محتوای نوشته شده روی آن اینگونه بود«آقای رئیس جمهور 100 روز گذشت چرا عمل نمی کنید». نکته جالبتر اینکه پس از عبور کاروان رئیس جمهور بنر یادشده جمع آوری شد.

در مسیر حرکت خودروی رئیس جمهور حضور پر شور مردم در مسیر به حدی بود که بارها روحانی با بلند شدن و بیرون آمدن از خودرو به ابراز احساسات مردم پاسخ داد.

استقبال امروز مردم یزد تحت تاثیر صحبتهای روز گذشته روحانی در خصوص ممنوع التصویری رئیس دولت اصلاحات قرار گرفت. به نحوی که مردم با سردادن شعار "سلام بر روحانی -- درود بر خاتمی" حال و هوای مراسم استقبال را دگرگون کرده بودند.

میدان امیرچخماق و خیابانهای اطراف مملو از جمعیت بود. نکته ای که باعث دلخوری خبرنگاران محلی شد اجازه ندادن به آنها برای استقرار در طبقه دوم عمارت امیرچخماق و عکسبرداری از مراسم بود. نکته مهم اینکه تصویربرداری از استقبال کنندگان صرفاً توسط عکاسان همراه رئیس جمهور صورت گرفت. خبرنگاران محلی نتوانستند عکسی از بالای جایگاه سخنرانی بگیرند.

صداوسیمای مرکز یزد که پخش مستقیم مراسم استقبال از روحانی را پوشش می داد شعارهای مردم که می گفتند "سلام بر روحانی - درود بر خاتمی " را سانسور کرد!

یک روزنامه محلی که مبادرت به تیتر کردن صحبتهای دیروز روحانی از موضوع ممنوع التصویری رئیس دولت اصلاحات همراه با انتشار تصاویر روحانی ، خاتمی و عارف در ویژه نامه دوشنبه خود کرده بود و آنرا توسط فردی بین استقبال کنندگان توزیع می کرد با برخورد عوامل اجرایی روبرو شد. گفتنی است فردی که اقدام به پخش این روزنامه می کرد بازداشت شد که با پیگیری خبرنگاران فرد مزبور نهایتاً آزاد ولی روزنامه های باقی مانده مصادره شدند.

عدم اطلاعرسانی به خبرنگاران محلی در خصوص برنامه های رئیس جمهور و هیئت همراه موجب دلخوری آنان شد و این اقدام نوعی توهین به اصحاب رسانه بود. ناگفته نماند این بی برنامگی موجب شد که پوشش این سفر رئیس جمهور توسط خبرنگاران کامل صورت نگیرد.

تابناک

بد استقبالی جناح راست ، درود بر خاتمی ، ممنوع التصویری ، اخبار یزد

*

یزد ظرفیت تبدیل به قطب قطعه‌سازی خودرو دارد

۹۴/۱۲/۱۷ :: ۱۸:۳۳ در بازدید وزیر صنعت از پروژهای تولید صنعتی مطرح شدیزد ظرفیت تبدیل به قطب قطعه‌سازی خودرو داردخبرگزاری فارس: یزد ظرفیت تبدیل به قطب قطعه‌سازی خودرو دارد

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به توان یزد در ساخت فولاد گفت: یزد ظرفیت تبدیل به قطب قطعه‌سازی خودرو دارد.

به گزارش خبرگزاری فارس از یزد، محمدرضا نعمت‌زاده به دنبال سفر رئیس جمهور و هیئت وزیران به یزد در بازدید از شرکت فولاد آلیاژی اظهار داشت: یزد ظرفیت خوبی در زمینه تولید فولاد دارد و باید برای توسعه بازار داخل کشور تلاش کند.

وی ادامه داد: استان یزد با توجه به پتانسیل و توانمندی که در زمینه تولید فولاد دارد و منابع آن نیز در اختیار استان قرار دارد که باید در راستای ایجاد اشتغال و توسعه استان از آن بهره برد.

وزیر صنعت در ادامه بازدید خود از شرکت فولاد آلیاژی ایران مستقر در یزد از طرح توسعه آن بازدید کرد.

فولاد آلیاژی ایران واقع در اشکذر است که تولید کننده شمش آلیاژی به ظرفیت 550 هزار تن و انواع میله و میلگرد از جنس فولاد آلیاژی به ظرفیت 400هزار تن است.

سرمایه ثابت برای احداث این واحد صنعتی دو هزار و 132 میلیارد ریال بوده و زمینه اشتغال بیش از هزار و 300 نفر را فراهم کرده است.

در طرح توسعه این واحد صنعتی که در حال انجام است، تولید شمش فولادی و لوله بدون درز با ظرفیت تولید به میزان 650 هزارتن شمش فولادی و 525 هزار تن لوله بدون درز و با سرمایه‌گذاری ثابت 470 میلیارد ریال انجام می‌شود.

همچنین وزیر صنعت، در ادامه سفر خود از مجتمع صنایع لاستیک یزد و طرح توسعه آن نیز بازدید کرد.

وی همچنین از معادن و زنجیره فولاد بافق بازدید کرد و خط نورد مجتمع معدنی و صنعتی آهن و فولاد بافق را افتتاح کرد.

انتهای پیام/2464/گ20/ض1002

منتشر شده در مورخ: 1394/12/17 ساعت: 13:03 گروه: اجتماعی

کشف ۸ تن پارچه و لوازم آشپزخانه قاچاق در یزد

رئیس پلیس آگاهی استان از کشف یک محموله ی پارچه و لوازم آشپزخانه قاچاق به ارزش یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال در بازرسی از یک انبار در شهر یزد خبر داد.

علیرضا آیت اللهی . فعلا" که تقریبا" همه روزه محموله های بزرگ قاچاق در یزد کشف می شود ! . فکر میکنم یزد رکورد کشف قاچاق در جهان را شکسته باشد و به این ترتیب و قاعدتا"  :

رکورددار مرکزیٌت قاچاق !

*

منتشر شده در مورخ: 1394/12/17 ساعت: 07:15 گروه: اجتماعی

رییس سازمان مدیریت و برنامه‎‎ریزی استان یزد:

یزد از بحرانی‌ترین مناطق کشور از نظر منابع آبی/یزد، سومین استان مهاجرپذیر کشور

یزد از بحرانی‌ترین مناطق کشور از نظر منابع آبی/یزد، سومین استان مهاجرپذیر کشور

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان یزد با اشاره به ضرورت ایجاد نگاهی فرابخشی و جزئی‌‎‎نگری در راستای ارتقا و توسعه منابع راهبردی و کلان ملی برای استان، گفت: استان یزد یکی از بحرانی‌ترین مناطق کشور از نظر منابع آبی است.

به گزارش یزدی نیوز"حمیدرضا نصیری‌زاده" در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه یزد،‌با اشاره به سفر رئیس جمهور به استان یزد، این برنامه را فرصتی برای توجه به محورهای اساسی توسعه و توانمند کردن زیرساخت‌ها در استان خواند.

وی ابراز امیدواری کرد که با نهایی شدن مصوبات و طرح‌ها در سفر ریاست جمهوری، اقدام ماندگاری در جهت توسعه پایدار استان به ویژه رشد اعتبارات استان صورت گیرد.

نصیری‌زاده در ادامه با اشاره به جمعیت 1.36 درصدی استان یزد نسبت به جمعیت کل کشور، اظهار کرد: خوشبختانه متوسط رشد سالیانه عمده بخش‌های اقتصادی کشاورزی، صنعت، معدن و خدمات در استان یزد، از متوسط کشوری آن بیشتر است.

وی در این خصوص تصریح کرد: ارزش تولید هر یزدی در سال ۱۳۹۲ به طور متوسط 18.3 میلیون تومان بوده و این در حالی است که متوسط کشوری این رقم حدود 11.4 میلیون تومان است.

این مسئول، یزد را یکی از بحرانی‌ترین مناطق کشور از نظر منابع آبی عنوان و با بیان این که میانگین بلند مدت بارندگی سالانه استان حدود 113 میلی‌متر است، اظهار کرد: وضعیت کم‌آبی در مناطق با تراکم بالای جمعیتی استان نظیر دشت یزد – اردکان، بحرانی‌تر است.

نصیری‌زاده با اشاره به وجود طوفان‌های شن و ریزگردها به عنوان یکی از مهمترین معضلات اقلیمی استان، اعلام کرد: در حال حاضر حدود ۳۷ درصد یعنی قریب 2.8 میلیون هکتار از مساحت استان یزد را اراضی بیابانی به خود اختصاص داده است.

رئیس سازمان مدیریت استان همچنین اظهار کرد: گسترش حاشیه‌نشینی و افزایش افقی شهر‌ها، تراکم بیش از حد جمعیت در محدوده دشت یزد- اردکان و معضلات زیست محیطی صنعتی شدن، شهر و استان یزد را در معرض خطر جدی قرار داده است.

وی روند صنعتی شدن استان یزد را از جمله عوامل افزایش مهاجرت به استان یزد دانست و بیان کرد: استان یزد با خالص مهاجرپذیری حدود 62 هزار نفر در ردیف سه استان اول مهاجر‌پذیر کشور قرار دارد.

نصیری‌زاده خاطرنشان کرد: در راستای چشم‌انداز و نقشه راه توسعه استان، موضوع تامین آب شرب استان همراه با مدیریت مصرف منابع آبی به عنوان اصلی‌ترین اولویت راهبردی توسعه استان مورد توجه جدی قرار دارد.

این مقام مسئول با اشاره به سفر فردای رئیس جمهوری به استان یزد، خاطرنشان کرد: البته طرح‌هایی هم در بخش‌های راه، بهداشت و سلامت، آموزش عالی، میراث فرهنگی، فرهنگ و هنر، ورزش، پارک‌های علم و فناوری، صنعت برق و انرژی‌های نو، آبخیزداری و کشاورزی، ارتباطات و فناوری اطلاعات برای تصویب در سفر در نظر گرفته شده که امید است با تامین اعتبار مورد نیاز طی سال‌های 95 و 96 به بهره‌برداری برسد.

آقای استاندار محترم

آقای استاندار محترم . نقد کردن از دوستی و خیرخواهی است ؛ و نه از دشمنی و اختلاف . کسی که دلش به حال وطنش می سوزد و قلم بر میدارد عامل دشمن ! ( که در ابتدای سال 1395 مشخص فرموده اند ... ) و مظهردشمنی نیست . الحمدلله مردم استان به سطحی رسیده اند که نیازی به برخی از تعریف و تمجید های زیرکانه ی تبلیغاتی نداشته باشند ؛ ضمن آنکه استاندار یک استان مسؤول امور تمام مردم آن استان است و نه نماینده یک شیوه تفکر و یک گروه سیاسی ؛ هرچه که باشد و هرکه که باشند ؛ و ضمن آنکه بخشی از سخنان شما حاوی نوعی اذعان به واقعیتی است که سعی در انکار آن داشته اید . اگر درست فکر کنیم آیا مسائل اصلی مردم که به آنها نیز اذعان داشته اید حاکی از چهره ی زیبای استان هستند ؟! . اتحاد و انسجام بین افراد و آحاد جامعه ی استان لازم است امٌا به شرط آنکه منطقی و در چارچوب عدالت باشد و مسلما" وحدت بین ظالم و مظلوم و رانتخوار و مالباخته و..و..و... امکانپذیر نیست ؛ و درصورت ممکن هم از حوزه اسلام مکتبی ما خارج می شود . اصل بر این است که در هرمقام و جایگاهی ، از مردم و به ویژه بزرگان حاضر هزینه نشود تا به خصوص مبادا وسمه ای شود سبب کورکردن و مصداق دفاع بدتر از سکوت ، و... افزایش آنچه که چیزی جز انتقاد نبوده است و شما اختلاف نامیده اید . بر تحمل و واقع بینی خود بیفزائیم و تا به این حدٌ ، و درعمل ، صاحبنظران و روزنامه نگاران دلسوز و مردمدوست محلٌی را زیر سؤال نبریم . همه با هم بیاندیشیم ، خیر « همه ی مردم یزد » را بخواهیم .... و آنگاه بگوئیم و بنویسیم و اگر واقعا" ضرورتی داشت و فایده ای بیش از ضرر ... سخنرانی و مصاحبه و غیر ذلک . باقی ، بقای مردم یزد .

علیرضا آیت اللهی

1394/12/11 - 09:14

(2) دردی مزمن و فلج کننده یزد را رنج می دهد و آنهم به ویژه در این یک دهه ی اخیر . دردی که با سفر پیش روی آقای رئیس جمهور علاج نخواهد شد و به عنوان یک محقق یزددوست و توسعه گرا از صمیم قلب امیدوارم که افزایش نیابد . معلول های این درد را بر شمرده اید : برخی طبیعی هستند و نه چندان قابل شناخت و درمان . امٌا مجموعا" میتوان علٌت مشترکی برای همه ی آنان آورد بنام « مدیریت » مدیریت در یزد بسیار بسیار بیش از حد سیاسی است مدیریت یزدی حال حاضر ، از تخصص کافی و تجربه ی مفید ، که آن نیز میبایست مبتنی بر تخصص حقیقی باشد ، به دور افتاده است و آنهم ، در مجموع ، به بهانه ی تعهد و اعتماد ! ؛ و با دستآویز هائی چون مدرک به جای تخصصِ حقیقی ، و تجربه ی غیر تخصصی و غیر واقعی به جای تجربه ی تخصصی و مفید ؛ و وابستگی یک یا چند جانبه بر روابط به جای استحکام بر ضوابط مشخص و منطقی . پاسخ به نظر خواهی های رایج در این چندروزه ی آستانه سفر رئیس جمهور به یزد شاید در یک عبارت بسیار کوتاه بیاید : تصحیح مدیریتِ محلی با تکمیل مدیران .

*

نیمه نخست اسفند 1394

یکشنبه 16 اسفند 1394 ساعت 06:00

جام جم آنلاین   شهرستان ها

یزد از رئیس‌جمهور چه می‌خواهد...

هواپیمای رئیس‌جمهور، روحانی، فردا در شهر تاریخی یزد بر زمین خواهد نشست تا نویدبخش توجه دولت به استان یزد و مردم نجیب و فرهیخته‌اش باشد. گرچه سفر رئیس‌جمهور با افتتاح طرح‌هایی در حوزه‌های مختلف همراه خواهد بود، اما مسئولان این استان خواستار توجه بیشتر دولت در این سفر به استان خود هستند تا مشکلات و چالش‌هایی که این خطه و مردمانش با آن دست به گریبان هستند، در مدت زمان کوتاه‌تری برطرف شود.

 تصویر یزد از رئیس‌جمهور چه می‌خواهد...

استان یزد در فلات مرکزی و خشک ایران واقع شده و از پیشینه تاریخی چندین هزارساله برخوردار است. قرار گرفتن در منطقه گرم و خشک کشور، این استان را به یکی از کم‌آب‌ترین مناطق کشور تبدیل کرده است، به همین دلیل بیش از آن‌که کشاورزی در آن رواج داشته باشد، صنایع مختلف از جمله صنعت بافندگی و صنعت شیرینی‌سازی (تولید قطاب، پشمک و باقلوا)، منسوجات، کاشی، سرامیک و فرش ماشینی در این استان توسعه یافته و معادن متعدد نیز به بالا بردن سهم تولید و اشتغالزایی در این استان کمک کرده است. با این همه بساط کشاورزی به طورکل در این استان جمع نشده و محصولاتی نظیر گندم، ذرت، زردآلو، انار، بادام، پسته، انگور و خرما در مناطق خاصی از یزد بویژه در شهرستان‌های خاتم و بافق تولید و به بازار داخلی عرضه می‌شود، البته کمبود شدید منابع آبی در یزد، این استان را در سال‌های اخیر به سمت کشت‌های گلخانه‌ای سوق داده است.

چالش آب یزد

سیدجمال سجادی‌پور، مدیر جهادکشاورزی استان یزد نیز با اذعان به این نکته که مهم‌ترین مشکل و چالش این استان در بخش کشاورزی، کمبود آب و خشکسالی 17ساله اخیر است، به جام‌جم می‌گوید: به منظور رفع این چالش و آسیب‌هایی که از ناحیه این خشکسالی نصیب کشاورزی استان شده، طرح تجهیز مزارع به سیستم آبیاری نوین و توسعه کشت‌های گلخانه‌ای، در اولویت برنامه‌های اداره جهاد کشاورزی یزد است که البته اجرای این طرح‌ها نیازمند اعتبار است.

وی توسعه واحدهای پرورش دام سبک و سنگین و طیور و ماکیانی نظیر کبک و بلدرچین را از دیگر اهداف این سازمان و مستلزم تخصیص اعتبار دانسته و اظهار می‌دارد: یکی از عوامل مهم هدررفت آب در بخش کشاورزی استان یزد، وجود انهار و شبکه‌های انتقال آب خاکی و سنتی است که بهسازی این شبکه‌ها نیز از برنامه‌های مهم جهاد کشاورزی است، به طوری که از 9600 کیلومتر شبکه‌های آبیاری و انتقال آب استان، 3000 کیلومتر بهسازی شده، 3600 کیلومتر هم به دلیل وجود سیستم آبیاری نوین نیازی به بهسازی ندارد، اما 3600 کیلومتر هنوز خاکی است که برای اجرای آنها به اعتبار نیاز داریم و امیدواریم در سفر هیات دولت به استان یزد، این بخش هم مورد توجه قرار گیرد.

یزد تشنه سرمایه‌گذاری گردشگری

قدم زدن در کوچه پس کوچه‌های تاریخی یزد، مثل قدم زدن در دل خود تاریخ است؛ سفر به این شهر و سایر شهرهای تاریخی استان یزد را به سفری جذاب و پرخاطره به قدمت خود تاریخ تبدیل می‌کند و همه اینها یعنی ظرفیت بسیار بزرگ این خطه در بخش گردشگری و میراث فرهنگی و ضرورت نگاه ویژه و سرمایه‌گذاری در این زمینه که گرچه تا همین چند سال پیش بشدت مورد غفلت بود، اما اخیرا مورد توجه ویژه مسئولان کشور قرار گرفته است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد با اشاره به این‌که صنعت گردشگری به‌واسطه تاریخی بودن این استان و وجود سازه‌ها، آثار و اماکن تاریخی مهم از ظرفیت‌های مهم یزد به شمار می‌رود، به جام‌جم می‌گوید: خوشبختانه از دو سال پیش بخش گردشگری و بافت‌های تاریخی یزد مورد توجه ویژه مسئولان کشور و استان قرار گرفته است، به طوری که حتی مراسم استقبال از رئیس‌جمهور و هیات همراه نیز در بنای تاریخی امیر چخماق صورت خواهد گرفت.

محمدمهدی شرافت می‌افزاید: انتظاری که میراث فرهنگی یزد از سفر رئیس‌جمهور به این استان دارد، ادامه و تداوم توجه به صنعت گردشگری و میراث تاریخی این دیار است.

وی با بیان این‌که مهم‌ترین موضوعی که در این بازه مورد توجه و رسیدگی میراث فرهنگی قرار گرفته، بحث ثبت جهانی بافت تاریخی یزد است، یادآور می‌شود: در این راستا پرونده بافت تاریخی یزد تکمیل و به یونسکو ارسال شده است. ضمن این‌که اعتبارات خوبی هم برای توسعه و رشد بخش گردشگری از سوی مسئولان استان تخصیص یافته است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد با اشاره به توجه ویژه به زیرساخت‌های گردشگری در استان یزد، ساخت پنج هتل پنج ستاره و توسعه کیفی چهار هتل چند ستاره به پنج ستاره دیگر را از طرح‌های در دست انجام میراث فرهنگی استان یزد عنوان کرده و می‌گوید: در یکی دو سال اخیر سفر گردشگران خارجی به استان با رشد پنج برابری مواجه شده است که با توجه ویژه به زیرساخت‌ها، اجرای طرح جامع گردشگری استان و حمایت از سرمایه‌گذاران بخش خصوصی با پرداخت تسهیلات ویژه و رشد کیفی این بخش، در سال‌های آینده شاهد حضور چشمگیرتر گردشگران خارجی و داخلی و درآمدزایی از این طریق برای استان خواهیم بود.

فاطمه مرادزاده

/ 0 نظر / 52 بازدید